C появлением интернета все круто перевернулось. Наш мир сегодня выглядит, не так как раньше, все меняется и эти изменения не прекращаются, они постоянны. Вопрос только в том, как вы готовы к этим изменениям, меняетесь ли вы вместе или остаетесь в пережитках прошлого? И это касается всего на Земле. И рынок SEO услуг, не исключение, те SEO компании, которые смогли адаптироваться под изменчивый рынок — остались, кто не смог — покинули мир “нулей и единиц”.
При чем тут SEO спросите вы? Один великий человек, ученый Жан Бодрийяр говорит, что мы живем в обществе потребления. Где человек тоннами потребляет все что не попадя, он живет для того чтобы потреблять. И для того, чтобы потребитель заметил ваш продукт в сети, вам при такой огромной конкуренции желающих продать, необходимо как-то привлечь внимание своего покупателя. Наверняка вы слышали фразу: “Выделяйся или умри”? Мне кажется, она четко характеризует сегодняшние тенденции. А если учесть еще тот факт, что человек — существо достаточно ленивое, то если вас нет на первых трех страницах поисковика, вас не существует, искать он дальше не станет. Ваш бизнес конечно может просуществовать еще какое-то время, на галерках. Вопрос в том, как долго, если заказов не будет никаких? Поэтому крайне важно, я бы даже сказала, жизненно необходимо для вашего бизнеса понимать к какому SEO специалисту вы приходите за помощью, нужно научиться отличать киллера от спасителя. Я как журналист, продолжаю свой цикл интервью с различными SEO специалистами. А с выводами думающий читатель должен справиться сам.
Сегодня разговор у меня состоялся, с собственником компании SEO BUBEN, Сергеем Дуневым. Сергей помимо SEO продвижения, в родном городе Житомире, реализует образовательный проект — “Public”. На сегодняшний день он состоит из 4-х тематических направлений: “PublicIT”, “Public Marketing”, “Public Biz”, “Public Management”.
Могли бы Вы простыми словами объяснить, что такое SEO?
По факту, дуже складно пояснити простими словами. Seo просування — це комплекс заходів які впливають на позиціонування сайту в пошуковій видачі Google, Yandex. Комплекс заходів означає, що є в нас внутрішні та зовнішні фактори ранжування,і вони адаптують сайт під певні алгоритми пошуку, щоб сайт займав топові позиції по пошуковим запитам. Якщо просто — це просування сайту в ТОП пошукової видачі.
…SEO — вмерло? Воно не вмерло, воно трансформується…
Сергей, помогите пожалуйста разобраться, в сети существует масса определений SEO, по Вашему мнению, какое из них наиболее корректно отражает его суть?
Адаптація сайту під алгоритм пошукової системи — оптимізація сайту, це основа. На сьогоднішній день SEO модернізується. Хтось каже, SEO — вмерло? Воно не вмерло, воно трансформується, стає більш багатогранне, входить у нове амплуа — трансформується більш в маркетинг. SEO cтає повноцінним і невід’ємним інструментом комплексного маркетингу. На сьогоднішний день, не можна обрати якийсь один рекламний канал, тобто це SEO просування, контекстна реклама чи SMM. Максимальный результат, в умовах сучасної конкуренції в інтернеті можливо досягти тільки комплексним підходом, де задіяна максимальна кількість взаємодій та комунікацій з ЦА. SEO стає тільки одним з інструментів, який у цьому допомагає, він входить у повноцінну стратегію розвитку бізнесу в інтернеті.
…можна сказати що це — народна творчість, веб-майстрів
Сергей, Вам как человеку, который каждый день по долгу профессиональной сферы сталкивается с SEO, наверняка не составит никакого труда ответить на один простой вопрос. Кто и для чего создал SEO?
Конкретної відповіді в мене на це питання немає, я навіть ніколи не задавався цим питанням. Скоріш всього, конкретної людини немає. З розвитком пошукової системи, той самий Google на етапі свого розвитку давав рекомендації сайтам, для того як максимально чітко описати свої сторінки щоб вони ранжувалися в пошуку. На базі цього люді, які читали почали формувати нову галузь по SEO просуванню і відповідно з розвитком алгоритму пошукових систем, був розвиток самого SEO. Тобто ці люді читали, комуніковали між собою і випрацювали якусь певну стратегію адаптування сайтів до алгоритму пошукових систем. Тому можна сказати що це — народна творчість, веб-майстрів. Да і хто придумав, це вже на сьогодні не важливо.
Если мы говорим о том, что SEO это некий комплекс мер для продвижения в поисковиках. То Вы, как человек, который сталкивается с этим ежедневно, наверняка без сложности можете, простыми словами, объяснить логику устройства поисковика, например Google?
Навіть творці і розробники думають, що вони мають працювати так, а воно насправді працює якость ось так…
Якщо дуже коротко Google полюбляє ті сайти, які максимально корисні для користувача. Тобто якщо на сайті є корисна інформація — користувачі переглядають багато сторінок на сайті. Сайт постійно розвивається, оновлює контент. Створює унікальний тематичний контент: фото, тексты, відео. На цей сайт посилаються інші ресурси, є багато згадок у соціальних мережах. Чим більше цього буде — тим вище сайт буде ранжуватися у пошуку.
Як працюють алгоритми, ми можемо тільки здогадуватися. Це запатентовані технології про які, напевно мало вже знають самі власники. Тому що у пошук додаються алгоритми які працюють на штучному інтелекті. І спрогнозувати його, як він має працювати вже дуже важко. Навіть творці і розробники думають, що вони (алгоритми) мають працювати так, а вони насправді працює якость ось так… Тому все відносно і це основна проблема SEO, тому що все залежить від Google і його алгоритмів, бо вони постійно оновлюються і під їх роботу потрібно підлаштовуватись..
Сергей, могли бы Вы изобразить геометрически модель, которая используется поисковиком Google? Которая объясняет почему происходят эти движения, кто-то поднимается вверх, кто-то опускается вниз? Потому что если модель отсутствует, крайне сложно поверить в то, что можно когда-либо добиться результата?
Навряд чи я вам її намалюю, да і в мене є сумніви, що любий сеошнік вам її намалює. Дуже важко… Є дуже багато факторів які впливають на ранжування і вони постійно змінюються, впроваджуються нові алгоритми, це буде більш якась абстрактна форма, ніж якась чітка геометрична модель. І як я вже сказав, наша компанія називається SEO BUBEN, для більшості людей, бубен, шамани — це якась певна магія і хай воно на такому моментні лишається.
Сергей, я столкнулась с мнением, что не существует ни одной SEO компании, которая бы в 100 процентах случаев — давала бы 100 процентов результата, изначально озвученные клиентом. Так ли это и почему?
У 100 з 100 випадків, не виконують свої зобов’язання? Ну це дуже сумбурно сказано, єдино що можу сказати, якщо SEO студія дає 100 відсоткові гарантії — це ціленаправлений обман клієнта, для того щоб його взяти в роботу. Тому що 100 відсоткової гарантії не може дати ніхто, так як всі SEO спеціалісти працюють з третьою стороною — Google. І ніхто до кінця 100 відсотково не знає як працює алгоритм, є певні здогадки та напрацювання — більше 200 факторів, які впливають на ранжування і сайт підгоняється під ці фактори. Якщо сьогодні ми можемо прогнозувати трафік, якісь певні позиції, то це тільки — прогноз, це не 100 відсоткова гарантія. Далі можливо неправильно розставлені KPI, тобто цілі, задачі не до кінця зрозумілі. Дехто з клієнтів вважають що у сеоспеціалістів є чарівні кнопки: “зелена кнопка” — заплатив і сайт піднімається до гори в ТОП, а “червона кнопка” — не заплатив, сайт вниз. Таких чарівних кнопок, на жаль, немає, якби в когось такі кнопки були, ця компанія була б багатшою за Google.
Гарантувати можна тільки те, що 100 відсотків буде прикладений досвід спеціалістів і виконанний повний об’єм роботи, який запланований для проекту
Тому 100 відсоткові гарантії ніхто дати не може, я ж кажу, Google оновлює алгоритми. Сьогодні сайт нормально просувається, завтра пошуковик оновлює алгоритми, наприклад панду чи пінгвіна, цей “зоопарк” обновили і відповідно сайт може попасти під дію алгоритму, сайт може знизитись у ранжуванні або навпаки піднятись. Від цього, ніхто не застрахований. Можно щось попередити, так як попередньо алгоритми викатують на ринок США і відповідно, від того як ведуть себе сайти в певних нішах, аналізуючи ці дані можливо наперед щось спрогнозувати і підготувати сайт до впровадження оновлень алгоритму. Але сказати, що на 100 відсотків його не зачепить, такого не буває, тому що чарівних кнопок не має, компанії в основному продають досвід своїх спеціалістів. Гарантувати можна тільки те, що 100 відсотків буде прикладений досвід спеціалістів і виконанний повний об’єм роботи, який запланований для проекту.
…з кожним днем потреба просування сайтів зростає…
Спасибо Сергей. Могли бы Вы нарисовать вертикальную иерархию SEO компаний. Как по Вашему, она выглядит с точки зрения влияния и профессионализма?
Я не буду малювати, не через то що я не вмію, не хочу… Тому що дуже важко виділити якихось гравців на ринку і побудувати їх в певну ієрархію, є багато різних компаній, всі вони по факту роблять одну й ту саму роботу. Але вони можуть працювати на різні ринки, навіть якщо ми візьмемо в межах України. То дехто може працювати під європейський ринок, дехто може досі працювати під Росію, дехто працює в межах України. Різні компанії працюють з різними клієнтами. Дехто збирає клієнтську базу зі всієї країни, дехто зі своєї області, міста. Певної ієрархії немає, є компанії які займаються на приклад, тільки SEO, є компанії основний профіль яких веб розробка і додатково вони займаються просуванням.
Ринок він досить великий, з кожним днем потреба просування сайтів зростає, тому що кожен бізнес намагається увійти в інтернет, це максимально швидкий контакт між своєю ЦА і товарами та послугами. Наприклад, в інтернеті вам не потрібно обходити 10 — 20 магазинів по місту, витрачати час, щоб щось купити, розглянути всі пропозиції, вам достатньо відкрити 10 вкладок і купити потрібне. Таким чином, коли бізнес намагається увійти, кожен з цього старту намагається урвати свій шматок.
…в них результат — вийшло не вийшло
Компанії можливо розділити за такими видами. Великі, вони можуть бути “конвейерами” — ці компанії беруть клієнтів “пачками”, там дуже гарно працюють відділи з продажу послуг і в них результат — вийшло не вийшло. Є більш клієнто орієнтовані компанії, які більш орієнтовані на довгий життєвий цикл клієнта. Вони більш вузькоспеціалізовані, беруть клієнта так, щоб працювати з ним два, три роки. Беруть в роботу 20 — 30 клієнтів із ними працюють і по трохи їх нарощують. Є ще треті — веб студії, які другорядно продають ще SEO послугу, в них є проблема — слабка комунікація з SEO відділами. Це біль і проблема яка є у всіх SEO спеціалістів, тому що клієнта не інформують, що сайт пiсля розробки потрібно просувати.
Коли замовник вперше створюється інтернет-магазин чи сайт, у них ще не має чіткого розуміння що таке інтернет продажі. Більшість не розуміють, що offline — точка продажу, магазин та ваш бізнес online — це зовсім різні проекти, з різними рекламними бюджетами і їм потрібні нові люди — команда, щоб все чітко працювало, бо роботи дуже багато. Онлайн бізнес потребує просування — в нього потрібно інвестувати. Бо людина коли зробила перший сайт, часто думає, що в неї одразу буде купа дзвінків, замовлень, бізнес піде до гори, одразу в нього з’являється мішки з грошима, але воно так не працує. Треба сайтом займатися і розвивати його, без цього успіху інтернет проекту не буде.
Скажите пожалуйста, к какому из вышеперечисленных типов Вы относите свою компанию?
Ми знаходимось десь посередині. Ми займаємось розробкою, але це не наш основний профіль. Наш основний профіль — комплексний маркетинг, тобто комплексне просування і SEO, це ключеві наші напрямки роботи.
…відповідно так вбивається бізнес
Спасибо Сергей. Ваши рекомендации тем, кто дискредитирует SEO на рынке не выполнением обязательств? Потому что таких много.
Так, насправді таких багато, доводится перероблювати їх роботу. Особливо доволі часто буває, що вбивається у людей бізнес. І це якраз через компанії, які профільно займаються дешевою розробкою і потім, якось намагаються їх просувати. Особливо коли є старий прокачаний сайт, з позиціями, вони його беруть в роботу. Роблять новий сайт, старий зносять та не роблять ніяких редиректов, не переносять оптимізацію, нічого того, що потрібно було зробити для мінімізації втрати трафіку і просідань позицій. Клієнт перший час ще може триматися на ТОПових позиціях у видачі, потім сайт різко переіндексовується і пропадає з видачі пошукової системи, як наслідок, втрачається весь трафік. В цей момент, замовник втрачає всі замовлення і ось це саме страшне що може відбутися. Якщо у клієнта немає на якийсь проміжок часу коштів, що дадуть йому можливість вижити поки трафік і замовлення будуть відновлені, то відповідно так вбивається бізнес.
Чим більше про вас будуть говорить корисного і цікавого, тим більше до вас буде звертатись клієнтів
Раджу чесно працювати, не давати ніяких захмарних гарантій, а прогнозувати результат. Чітко розуміти, те що потрібно клієнту. Чітко прописувати KPI і під них вже формувати свою стратегію. Ну і просто працювати над собою — імідж компанії, це ж в першу чергу. Чим більше про вас будуть говорить корисного і цікавого, тим більше до вас буде звертатись клієнтів.
Послесловие
Хочу отметить, Сергей быстро согласился на интервью и вопросы его не смутили, открыто на них отвечал. В ходе нашей беседы, исходя из его ответов, я задала вопрос: “Если бы ему пришлось удалить аппендицит. К кому бы он обратился, к шаману или хирургу?” Сергей ответил: “К хирургу, потому что он специалист…”
Видимо Сергей, в ходе интервью, давши комментарий: ”…наша компанія називається SEO BUBEN, для більшості людей, бубен, шамани — це якась певна магія і хай воно на такому моментні лишається”, просто подобрал не очень удачную формулировку. Сергея я благодарю за интервью и желаю, довольных клиентов, а также успехов в обучении жителей Житомира.
Также хочу напомнить, что репутация — это все-таки, то что вы делаете, а не то что о вас говорят, то что говорят — слухи. И это очень важно понимать, так как мы живем в мире информационных войн и любая атака недобросовестного конкурента или масса заказных хвалебных отзывов, могут произвести на вас неизгладимые впечатления, если так продолжать считать.
Ну а тем, кто пропустил предыдущие статьи, рекомендую с ними ознакомиться. Продолжение следует…